05.07.2017. 14:25, Vijesti

 

 

Uz jako kišno nevrijeme i tuču, održana "Strljanica" 2017. - Mirko Kecman novi-stari kosbaša



U organizaciji Općine Kupres i JU zakulturu "Hrvatski dom" Kupres u nedjelju je na Kupreškom polju održana tradicionalna kupreška manifestacija "Dani kosidbe na Kupresu - Strljanica 2017" u sklopu koje su održani  CIOFF međunarodni festival folklora, stočarska izložba, prvenstvo lovačkih udruga HBŽ u lovnom streljaštvu, malonogometni turnir i sajam domaćih proizvoda i rukotvorina.


Program manifestacije "Dani kosidbe na Kupresu - Strljanica 2017. započeo je službenim otvaranjem  u 12 sati i nastupom folklornih skupina Cioff-ovog festivala te "Županijskom stočarskom izložbom" u 10 sati. Ovogodišnju kuprešku Strljanicu, otvorio je načelnik Općine Kupres gosp. Milan Raštegorac Komo nakon čega je uslijedilo obraćanje i pozdravi gostiju.


Otvorenju Međunarodne smotre folklora i tradicionalne manifestacije među brojnim gostima nazočili su predsjednik Vlade Hercegbosanske županije, Ivan Jozić, ministar unutarnjih poslova u Vladi, Darinko Mihaljević, konzul Republike Hrvatske u Mostaru, Dragan Matijević i Ivana Perkušić, zamjenica državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Nakon koncerta folklora na glavnoj pozornici Strljanice, održana su natjecanja u tradicionalnim sportovima a natjecanja kosaca prekinula je jaka kiša praćena grmljavinom, vjetrom i tučom te su kosci nastavili tek nakon 30-ak minuta.  

MEĐUNARODNI FESTIVAL FOLKLORA - Međunarodna smotra folklora i tradicionalna manifestacija Dan kosidbe – Strljanica 2017. organizirana je u sklopu 11. izdanja Cioff međunarodnog festivala započetog 28. lipnja pri čemu su tijekom četiri dana održani koncerti narodnih plesova i pjesama u Kupresu, Bugojnu i Međugorju.
Uz domaće HKD Napredak i Kupreške bećare,  kao gosti nastupili su ansambli: 
- Folklorni Ansambl „Linđo” Dubrovnik - Hrvatska
-„Ballet Folklórico Sabor Boricua“Aguadilla-Puerto Rico
- Folklore group „Roztocze”Tomaszów Lubelski -Poljska
- Folk dance group „Austra“ Vilāni - Latvija
- Folklorna skupina Hrvatska žena - Novi Travnik, Bosna i Hercegovina

Poslijepodnevni sati su bili rezervirani za natjecanja na sportskim terenima u tradicijskim sportovima poput bacanje kamena s ramena, pješačka utrka, skok u dalj i potezanje konopca.







REZULTATI:


Bacanje kamena

  1. Nikola Bošković - B. Petrovac
  2. Anđelko Spajić - Jajce
  3. Velibor Lučić - Jajce
Potezanje konopa
  1. Sveti Mihovil - Dugopolje
  2. Kupres - Kupres
Pješačke utrke
  1. Vinko Sliško, Tomislavgrad
  2. Ivan Ljubičić, Tomislavgrad
  3. Mirko Hrinić, Livno
Skok u dalj:
  1. Ratomir Baštić, Kupres
  2. Abdulah Terzić, Prusac
  3. Damir Šimić, Šujica


KOSCI - U završenom dijelu održana je tradicionalna sportska manifestacija nadmetanje kosaca. Kosbaša 2017. i ove godine je Mirko Kecman iz Bosanskog Petrovca. Drugo mjesto osvojio je Vinko Čičak iz Kupresa, dok je treće mjesto osvojio Nedeljko Kerlec.
MLADI KOSCI - U sklopu manifestacije održano je i nadmetanje kosaca juniora u kojoj je pobijedio Vuk Vučković drugo mjesto dijele Zoran Šarić i Mario Batinić iz Kupresa a treće mjesto osvojio je Aleksandar Banjac. 

EKIPNO NATJECANJE KOSACA - Novost na ovogodišnjoj Strljanici je međunarodno ekipno-štafetno natjecanje kosaca koje je od kosačkih natjecanja održano posljednje. u ovom natjecanju, sudjelovali su kosci Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine....
Prvo mjesto u ekipnom natjecanju osvojila je ekipa Kupres, drugo mjesto Slovenija a treće mjesto ekipa iz Srbije.

GALOPSKE KONJIČKE UTRKE

Sponzori: Općina Kupres, Papić doo, Central osiguranje, KK Atila Kupres.
Sudački kolegij:

  1. Ante Smoljo Žuro, predsjednik
  2. Marko Blažević, sudac u cilju
  3. Zlatko Omeragić, sudac u cilju
  4. Dragun Dumančić, član, šef padoka
  5. Mijo Ćaleta - Lile, član, starter
Suradnici:
Branko Smoljo, Himzo Mešan, dr.vet.Perica Mihaljević, dr Ivica Čičak, Ivo Ivković- Ćibara, Radio Kupres, JKP Kupres, KK Atila Kupres.

Rezultati konjičkih utrka:

Prva utrka: Međunarodna utrka, 1600 m
1. Fanatico di Sanstino, Sanski Most, 1500,00 KM
2. Demerara, Sanski Most, 1000,00 KM
3. Armagedon, Sanski Most, 500,00 KM

Druga utrka, 2200 m GLAVNA UTRKA
  1. Mar-Maris, Sarajevo, 2500,00 KM
  2. Illde France, Prijedor, 1500,00 KM
  3. Tango Argentino, V. Kladuša, 800,00 KM

Treća utrka, 1400 m

  1. Mabrouk, Bileća, 800,00KM
  2. Siglavy, Bileća, 500,00 KM
  3. Lenkoran, Bileća, 300,00 KM



ŽUPANIJSKA STOČARSKA IZLOŽBA
U sklopu Strljanice, održana je i stočarska izložba  gdje su svoja grla goveda i ovaca izložili farmeri iz Kupresa, Šujice i Tomislavgrada u organizaciji Općine Kupres a uz potporu Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva HBŽ. Prema riječima organizatorice stočarske izložbe,  Vesne Jurič, dipl.ing.polj. , osnovano je tročlano Povjerenstvo za dodjelu priznanja i nagrada u čijem sastavu su bili: Željko Jurić, dipl.ing.agr.; Perica Mihaljević dr.vet.med i županijski veter. inspektor Tomislav Mihaljević dr.vet.med. 

Nakon obilaska i pregleda grla stoke, Povjerenstvo je ocjenilo slijedeće kategorije uz vrijednost nagradnog fonda  5400,00 KM


Ovca pramenka - domaći uzgoj
  1. Ivan Barišić, Šujica
  2. Ilija Mihaljević, Kupres (Zlosela)
  3. Ante Barišić, Šujica
Ovca pramenka - travnički uzgoj
  1. Miroslav Dumančić, Kupres (Zlosela)
  2. Vjekoslav Matić, Tomislavgrad
  3. Frano Raštegorac, Kupres (Zlosela)
Muzne krave - simentalke
  1. Ante Klarić, Tomislavgrad
  2. Josip Bagarić, Tomislavgrad
  3. Frano Raštegorac, Kupres (Zlosela)
Muzne krave montafonke
  1. Farma BM Perković, Šujica
  2. Farma Okič doo Šujica
  3. Farma BM Perković, Šujica

Junice - simentalke
  1. Ante Klarić, Tomislavgrad
  2. Nikola Barišić, Šujica
  3. Frano Raštegorac, Kupres (Zlosela)
Junice montafonke
  1. Farma Okič doo Šujica
  2. Farma BM Perković, Šujica
  3. Farma Okič doo Šujica

Ukupan nagradni fond za sva natjecanja iznosi skoro 25.000,00 KM


 T.Ivić/ www.zlosela.com/opcinakupres.ba





FOTOGALERIJA

SPONZORI - Strljanica 2017. 



GENERALNI ORGANIZATOR I SPONZOR:
OPĆINA KUPRES


  1. ŽUPANIJSKO MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE VODOPRIVREDE I ŠUMARSTVA
  2. PERČINOVIĆ d.o.o. TOMISLAVGRAD
  3. ELEKTOPRIVREDA HZ-HB DD, MOSTAR
  4. CENTRAL OSIGURANJE d.d.
  5. OV OPĆINE PROZOR –RAMA
  6. ČAJUŠA d.o.o. KUPRES
  7. KUTJEVO dd, KUTJEVO
  8. BGL COMMERCE do.o.o POSUŠJE
  9. KONJIČKI KLUB „ATILA“ KUPRES
  10. CROATIA OSIGURANJE
  11. JAMI d.o.o. DRVAR
  12. MIP d.o.o. USKOPLJE
  13. BABIĆ COMMERCE PROZOR
  14. EKO STOJIĆ d.o.o.TOMISLAVGRAD
  15. AUREUS d.o.o.GORNJI VAKUF USKOPLJE
  16. DRVOPROMET d.o.o.TOMISLAVGRAD –ŠUJICA
  17. ĆURKOVIĆ d.o.o.KUPRES
  18. EKO-CUP d.o.o. KUPRES GAJEVINE
  19. GRADEL d.o.o.DRVAR
  20. RDI d.o.o.KUPRES
  21. BETON d.o.o.PROZOR –RAMA
  22. TOM-PROM d.o.o. KUPRES
  23. ALPINA d.o.o. GLAMOČ
  24. COMMO d.o.o.KUPRES
  25. PAVIĆ d.o.o.LIVNO
  26. TRANSPORT VILA d.o.o. KUPRES
  27. INVENSTIC COMMERCE d.o.o.EXPORT-IMPORT
  28. VESNA-S d.o.o.
  29. GAJ COMMERCE d.o.o. GLAMOČ
  30. DP BRAJKO d.o.o.BOSANSKO GRAHOVO
  31. UDRUGA „VESELA STRAŽA“ VESELA
  32. TTD DOLAC d.o.o. TOMISLAVGRAD ŠUJICA
  33.  ALBA S d.o.o. KUPRES
  34. SZR „ELKOM“MARKO JURIČ
  35. ČARE d.o.o. KUPRES
  36. GRADING d.o.o.POSUŠJE
  37. ŠUICA DRVO d.o.o. KUPRES
  38. BEM d.o.o. KUPRES
  39. BOSNA SUNCE OSIGURANJE
  40. FEMIS d.o.o.
  41. KMC DOO, KUPRES
  42. GORJE-COP d.o.o. GLAMOČ
  43. NIKOLIĆ PROMET d.o.o.
  44. MARIN COMMERCE DRVAR
  45. KEŠKIĆ BUS d.o.o. KUPRES
  46. HRVATSKI KONJIČKI KLUB „KONJANIK“ ČEVIĆI
  47. TELMAX d.o.o. KUPRES

ivana.jpg


Pregledavate mobilnu verziju stranice.