ČESTITKA: Mljekara "Perkan" ponovno osvaja zlatnu medalju na Balkan Cheese Festivalu u Beogradu ali ovaj put za "Obiteljski sir".

22.10.23 20:23

Vijesti

Podijeli

Sirarstvo koje je kruna mljekarske proizvodnje i dugogodišnjeg obiteljskoga posla obitelji Romić iz Zlosela, a iako su u proizvodnji sireva još uvijek pioniri, osvajaju nepca na prvi zalogaj. Sirevi od kravljeg i ovčjeg mlijeka, te mješani sir pod nazivima "Kraljevski" i "Obiteljski" najbolji su predstavnici kvalitete, a krase ih vrlo bogate arome i odlični okusi što potvrđuju ne samo ljubitelji sireva, nego i sirarska struka čemu svjedoče nagrade za kvalitetu na Balkan Cheese Festivalu koji se održava u Beogradu.

Prošle godine u listopadu upravo je "Kraljevski sir" zauzeo glavno mjesto na tronu, a ove godine pridružio mu se i "Obiteljski sir" na petnaestom Balkan Cheese Festivalu u Beogradu.

391704621_10224150147930381_1530.jpg395140846_6563098317122863_30453.jpg


Obiteljski (kravlji sir) proizvodi se od kravljeg mlijeka i karakterizira ga blagi okus i mekana tekstura. On ima nižu razinu masnoće u usporedbi s drugim vrstama sira, što ga čini popularnim izborom za one koji paze na unos masti.

Ovčji sir proizvodi se od ovčjeg mlijeka i ima bogatiji, intenzivniji okus i teksturu koja je tvrđa od kravljeg sira. Ovčji sir ima višu razinu masnoće i bjelančevina u usporedbi s kravljim sirom. Ovčji sir od kupreške pramenke je zaista jedinstven u aromi i okusu.

Miješani "kraljevski" sir, kako mu i samo ime sugerira, proizvodi se kombiniranjem kravljeg i ovčjeg mlijeka. Ova kombinacija daje miješanom siru jedinstveni okus. Naime on objedinjuje ono najbolje iz kravljeg i ovčjeg mlijeka. Blažeg je okusa i mirisa od ovčjeg sira ali ipak intenzivnijeg od kravljeg. Miješani sir obično ima višu razinu masnoće i bjelančevina u usporedbi s kravljim sirom, ali i nižu razinu u usporedbi s ovčjim sirom i definitivno je, a neslužbeno doznajemo favorit svih koji su ga probali.

332567110_1593322534519082_66062.jpg

Za njegove izrade koristi se mlijeko ovaca i krava koje slobodno pasu po kupreškim pašnjacima bogatima aromatičnim biljkama koje ovim sirevima daju poseban okus.

Gurmani znaju da ništa ne može prijati kao kriška vrhunskog tvrdog sira. Bio on glavni junak neke kulinarske priče, decentno složen na drvenom pladnju uz dodatak svježeg grožđa i orašastog voća ili suptilna pratnja kvalitetnom vinu – uvijek je znak profinjenosti i dobrog ukusa stoga posjetite "Mljekaru Perkan" u Zloselima i probajte njihove sireve ako već niste ili na nekim od prodajnih mjesta, a to su: "PC PRODEX" - Tomislavgrad, "FIS d.o.o." - Vitez, TC VUJEVIĆ" - Vitez i PC Baković (TOM-PROM). 

394974778_347082577853102_657844.jpg



 

Slika bannera nedostaje