Danas slavimo svetkovinu svetih arkanđela Mihaela, Gabrijela i Rafaela. Arkanđeli su u kršćanskoj tradiciji anđeli višega reda. Ima ih sedam, ali su svakako najpoznatiji Mihael, Gabrijel i Rafael.
Mihaelovo ime na hebrejskom znači “tko je kao Bog”. Mihaela predaja smatra vojskovođom nebeske vojske, onoga koji predvodi anđele u pobjedi protiv palih anđela. On je u Otkrivenju prikazan kao branitelj apokaliptičke Žene i pobjednik nad sedmoglavim Zmajem. Liturgijski ga tekstovi opisuju kao vođu blaženih duša u raj te onoga koji važe duše na Posljednjem sudu. Kult mu je nastao na Istoku u četvrtom stoljeću, a na Zapad se proširio krajem petoga stoljeća. U ikonografiji ga prikazuju kao krilatog anđela u vojničkom ruhu, na konju ili pješice, kako stoji na zmaju ili ga probada kopljem. Kao vagatelj duša, u ruci nosi vagu na kojoj su često prikazane ljudske duše u vidu malih golih ljudskih likova. Zaštitnik je vojnika i policajaca te Crkve i umirućih.
Gabrijel, na hebrejskom “Bog je moja snaga”, u kršćanskoj je predaji prikazan kao Božji glasnik. U Starome je zavjetu tumačio proroku Danijelu značenje viđenja. Zahariji je navijestio rođenje Ivana Krstitelja. On je i anđeo koji je Joakimu i Ani navijestio rođenje Marije, a Mariji da će roditi Sina Božjega. Prikazuje se s ljiljanom u sceni Navještenja, a atributi su mu i upaljena svjetiljka i zrcalo s ispisanim Božjim odredbama. Zaštitnikom je telekomunikacija i obavijesnih sredstava, a časte ga i glasnici, poštari i filatelisti.
Rafael, “Bog je ozdravio” ili “Bog liječi”, javlja se u Starom zavjetu kao pratitelj mladoga Tobije i kao onaj koji je njegova oca izliječio od sljepoće. Prikazuju ga kako za ruku vodi mladoga Tobiju, a u drugoj ruci nosi posudu s lijekom. Kao duhovnom liječniku utječu mu se duševni bolesnici i patnici, kao i oni koji su bolovali od tjelesnih bolesti. Zaštitnik je liječnika, psihijatara, ljekarnika, iseljenika, hodočasnika, putnika, brodara, rudara i krovopokrivača.