Razgovor: Dženan Zulum, klimatolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda - crveni meteoalarm zbog visokih temperatura

18.07.23 13:40

Vijesti

Podijeli

Visoke temperature u BiH aktualna su tema ovih dana u brojnim medijima a razlog tomu su i smjernice Federalnog hidrometeorološkog zavoda koje su na snazi od nedjelje 16. srpnja 2023. godine do sutra 19. srpnja 2023. godine. Nakon srijede, najavljeno je kratkotrajno osvježenje od četvrtka i petka.

Kako je za Kupreški radio rekao klimatolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) g. Dženan Zulum, do kraja tjedna u BiH će prevladavati pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme, ali ipak ne posve stabilno.

U posljednjih nekoliko dana u BiH je zabilježeno izrazito toplo ali ipak tipično ljetno vrijeme. To i nije neobično jer se kalendarski nalazimo u mjesecu srpnju kad bi vruće, toplo i sunčano i trebalo biti.

Kako bismo saznali nešto više o klimatskim gibanjima i imamo li razloga za zabrinutost, odlučili smo porazgovarati s uposlenicima Federalnog hidrometeorološkog zavoda odnosno s g. Dženanom Zulumom, klimatologom Federalnog hidrometeorološkog zavoda zbog crvenog meteoalarma koji je na snazi zbog visokih temperatura. Kao dugogodišnji djelatnik Odjela za meteorološka mjerenja i prognoze, on je odgovarao na naša pitanja koja se tiču visokih prosječnih temperatura u ljetnom razdoblju, klimatskim promjenama itd.

Lipanj 2023. godine je bio u granicama nekog prosjeka, u nekim krajevima i hladniji. Osjećaj srednje temperature nije bio izražen zbog čestih kišnih padalina u usporedbi s posljednje tri godine. A u usporedbi s prošlom godinom lipanj je za 4 stupnja hladniji.

Podaci iz arhive govore da je u Kupresu temperatura u srpnju 2017. dosezala 33.7 stupnja Celzijevih. U Mostaru je temperatura u tom mjesecu bila oko 42 do 44 stupnja. Dakle slično kao i danas.

U Mostaru je u srpnju tako registrirano oko 35 dana sa temperaturama većim od 40 stupnjeva u posljednjih 21 godinu.

U kolovozu u vremenskom razdoblju 2001. - 2022. u Mostaru je zabilježen 31 dan sa temperaturom višom od 41 stupanj.


Zbog visokih temperatura povećan je rizik od pojave požara na otvorenom, stoga se skreće pozornost građanima na povećan oprez prilikom paljenja vatre na otvorenom naročito u neposrednoj blizini šume.


Neke od preporuka za ponašanje prilikom vrućina:

  • Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine.
  • Pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda.
  • Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
  • Izbjegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi, činite to u najhladnije doba dana, što je obično ujutro između 4:00 i 7:00 sati i poslijepodne nakon 17:00 sati.
  • Ne ostavljajte djecu niti životinje u parkiranom vozilu.
  • Redovito koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja.
Držite se ovih smjernica ili debelog hlada i ništa ne brinite. Nakon silnih kiša, ljeto nam se vratilo i to tako treba.

Razgovor s g. Dženanom Zulumom, klimatologom Federalnog hidrometeorološkog zavoda poslušajte ispod:

Dzenan_Zulum_FHMZ_SPRANJ_2023_.mp3


ir_zadnja.png


 

Slika bannera nedostaje