Rad policije u zajednici: Održano predavanje u OŠ fra Miroslava Džaje

30.09.23 07:52

Vijesti

Podijeli

U cilju sprječavanja maloljetničke delikvencije, vršnjačkog nasilja i prevencije nasilja koje se vrši putem interneta, jučer 29. rujna 2023. godine u OŠ fra Miroslava Džaje Kupres u okviru projekta "Rad policije u zajednici" kojeg su implementirali PP Kupres i OŠ fra Miroslava Džaje Kupres, održana su edukativna predavanja na temu „Prevencija štetnih ponašanja maloljetnika“ za učenike od šestog do devetog razreda i njihove roditelje (kojih je došlo ukupno 4).

thumbnail_IMG_20230929_123247.jpg

Cilj predavanja u konačnici je, osvješćivanje roditelja, prosvjetnih djelatnika i učenika da se informiraju o sprječavanju vršenja svih oblika maloljetničke delikvencije i vršnjačkog nasilja, gdje su ispred PP Kupres Ante Mihaljević i Petar Kuna na praktičan način i kroz dijalog s djecom prikazali koje su sankcije predviđene za maloljetne izvršitelje u slučaju počinjenog prekršaja i kaznenoga djela.

Također, učenicima je prezentiran način korištenja i zaštite profila na društvenim mrežama i internetu kako ne bi došlo do neželjenih situacija. Jer internet je posljednjih nekoliko godina doživio ekspanziju i pruža velike mogućnosti, ali on sa sobom nosi i rizike koje djeca sama ne mogu prepoznati niti se mogu zaštiti. Upravo iz tog razloga, prepoznata je potreba za edukacijom roditelja o potencijalnim opasnostima koje vrebaju na internetu, kako ih prepoznati i kako savjetovati djecu da sigurno i na ispravan način koriste internet.

Učenici su mogli čuti ispovijesti ovisnika o drogama, osnovne pojmove opojnih droga i koje su posljedice njihova korištenja. Na kraju učenici su upoznati s zaštitnom ulogom policije u lokalnoj zajednici i načinima na koje se mogu obratiti za pomoć, s ciljem prevencije međuvršnjačkog nasilja, vandalizma, zlouporabom opojnih sredstava i drugih rizičnih ponašanja.


Odgojna uloga roditelja u razvoju svakog djeteta je ključna, međutim brzi tempo i način života kojim živimo ostavlja sve manje vremena za jačanje obiteljskih odnosa i utjecaja, što djeluje negativno na odgojnu funkciju obitelji. To za rezultat ima slabljenje socijalno – psihološkog funkcioniranja učenika u školskoj i društvenoj sredini, tako da teret odgoja sve više pada na pleća odgojnih institucija, u prvom redu, škole. Škola ima zadatak na vrijeme prepoznati rizične faktore i preventivno djelovati kako bi se smanjili izgledi za razvoj nepoželjnih, nasilnih i antisocijalnih oblika ponašanja.

Škola je oduvijek bila mjesto susreta učenika različitog temperamenta, psihofizičkih sposobnosti, karakternih crta, učenika koji potječu iz različitih obitelji, različitog socioekonomskog statusa, učenika različitih shvaćanja i uvjerenja. Sve ove razlike su i mogući razlozi zbog kojih dolazi do netrpeljivosti među učenicima i emitiranja određenih oblika nasilnog ponašanja. Međutim, najčešće žrtve nasilja danas svoj bijeg od stvarnosti pronalaze u Cyber svijetu, gdje nesvjesno upadaju u još veće „ralje“ psihopata i sociopata pružajući lažnu utjehu mladim žrtvama. Ovakav oblik nasilja danas predstavlja najveću opasnost za emocionalno i psihološko zdravlje žrtava. U protekloj godini svjedoci smo tragičnih događanja kod djece osnovnoškolskog uzrasta. Krenuvši od krvavog pohoda učenika u beogradskoj osnovnoj školi, do poražavajućeg porasta samoubojstava kod maloljetnika.

Upravo zbog tog i uvidom na važnost primarne prevencije u suzbijanju nasilničkog i rizičnog ponašanja od ove godine OŠ fra Miroslava Džaje pokrenula je pilot projekt „Rad policije u zajednici“.

Iz OŠ fra Miroslava Džaje se zahvaljuju PP Kupres, inspektorima Anti Mihaljeviću i Petru Kuna na iscrpnom i poučnom predavanju.


 

 

Slika bannera nedostaje