SAŽETAK FESTIVALA
Tradicijska kupreška manifestacija “DANI KOSIDBE NA KUPRESU” odavna su etablirani kao značajan i nadaleko prepoznatljiv društveni i kulturni događaj, koji i danas plijeni pozornost tisuća posjetitelja, prije svega jer baštini višestoljetni kontinuitet održavanja, ali i zbog masovnosti, atraktivnosti i raznovrsnosti sadržaja, te kao takav daje i svojevrstan pečat početku ljetne turističke sezone u Kupresu i širem okruženju. Posebna kulturološka vrijednost sačuvala se u manifestaciji natjecanja kosaca u košnji trave ručno izrađenom kosom, kao jedinstvenom izrazu nematerijalne kulturne baštine na ovim prostorima, ali i u drugim tradicijskim umjetnostima, zanatima i športskim vještinama, vezanim za etnografiju kupreškoga kraja. Posljednjih dvanaest godina manifestacija je proširena velikim Međunarodnim festivalom, (s certifikatom i znakom CIOFF®) koji je cjelokupnom projektu pridodao međunarodni značaj i vidljivost na globalnoj razini, što je, kao „Primjer dobre prakse“, nagrađeno visokim pokroviteljstvom UNESCO-a, 2015. i 2016. godine.
„Dani kosidbe na Kupresu 2017“, održat će se od 28. lipnja do 02. srpnja 2017. godine, u Kupresu, Čitluku i Bugojnu.
Glavne kulturne aktivnosti, koje iz ovogodišnjeg programa valja posebno istaknuti su:
- Četiri Međunarodna koncerta narodnih plesova i pjesama u; Kupresu, Čitluku i Bugojnu.
- Višestoljetna tradicijska manifestacija "Viteško natjecanje kosaca" za Mlađe kosce i za Starije kosce te ostala natjecanja u tradicijskim športskim vještinama. Ova manifestacija ima međunarodni karakter jer će u natjecanju sudjelovati kosci iz još nekoliko europskih zemalja.
- Festivalska tržnica, etnografska izložba i prezentacija starih zanata, s prostora BiH i gostujućih zemalja.
Opći cilj projekta jeste očuvanje, zaštita i širenje nematerijalne kulturne baštine, očuvanje i iskazivanje regionalnog i lokalnog kulturnog identiteta, te odašiljanje pozitivne slike o Bosni i Hercegovini u Svijetu. Ovaj cilj naročito se planira postići kontinuiranim poboljšavanjem kvalitete, obima i raznovrsnosti aktivnosti u okviru projekta, razmjenom podataka i suradnjom s drugim sličnim međunarodnim festivalima i stručnjacima iz ove oblasti u Europi i svijetu.
Posebni ciljevi:
1. Doprinos razvoju kupreške tradicijske kulturne manifestacije „Dan kosidbe na Kupresu“ u kolokvijalnom govoru poznatije kao „Strljanica“.
2. Upis „Dana kosidbe na Kupresu“ na UNESCO reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine Čovječanstva.
3. Očuvanje i afirmiranje nematerijalne kulturne baštine na prostoru šireg kupreškog kraja i BiH.
4. Međunarodna kulturna suradnja na području nematerijalne kulturne baštine.
5. Isticanje važnosti kulture i kulturne baštine za razvoj gospodarstva i opće poboljšanje kvalitete života.
6. Isticanje i promoviranje kulturno-povijesnih vrijednosti, prirodnih i turističkih odredišta u Hercegbosanskoj županiji i BiH na globalnoj razini, kroz međunarodnu kulturnu suradnju.
7. Razvijanje ljudskih potencijala i proširenje materijalno-tehničkih kapaciteta nositelja projekta.
Manifestaciju svake godine redovito vidi više desetina tisuća posjetitelja. Festival se osobito može pohvaliti visokom umjetničkom vrijednošću i kvalitetom koncertnih priredbi te atraktivnošću kosačkih natjecanja. Projektom je godišnje obuhvaćeno preko 400 aktivnih sudionika svih starosnih dobi a iz inozemstva gostuje 150 do 200 mladih izvođača i umjetnika što je prilika da mladi festivala iz BiH upoznaju različite kulture iz udaljenih krajeva svijeta, te da pokažu i dio vlastite kulture.
Nazivi gostujućih ansambala iz inozemstva
- Folklorni Ansambl „Linđo” Dubrovnik - Croatia,
-„Ballet Folklórico Sabor Boricua“Aguadilla-Puerto Rico
- Folklore group „Roztocze”Tomaszów Lubelski -Poland
- Folk dance group „Austra“ Vilāni - Latvia
- „Les Enfants du Morvan“ Dižon - France
Društva iz BiH
- HKD “Napredak” Kupres
- MUŠKA IZVORNA GRUPA “Kupreški bećari” Kupres
- HKUD “Sv. Marko”Čitluk-Vionica
- Gradski folklorni ansambl “Bugojno” Bugojno
Organizator: Javna ustanova za kulturu “Hrvatski dom” Kupres, 2017.
Više o Festivalu na: www.kupres-kultura.org